Dudak Kanseri Ameliyatı Sonrası Yaşam

Dudak Anatomisi - Prof. Dr. Çetin Vural

“Dudak kanserleri, erken evrede teşhis edilip boyun bölgesinin de aynı özenle tedavi edilmesiyle, hemen her zaman iyileşebilen bir hastalıktır.”

Prof. Dr. Çetin Vural

Dudak, ağız boşluğuna ait bir yapı ve onun başlangıcı olarak kabul edilir. Dudaklar, üzerini örten tabakaya göre iki ayrı bölümde incelenir:

  • Ağızı kaplayan örtücü tabakanın bir devamı olarak kabul edilen ve cilde göre daha ince, pembemsi ve kesinlikle tüy içermeyen mukozal kısım.
  • Onu çevreleyen yüz cildiyle örtülü bölüm.

Dudakların beslenme ve konuşmadaki rolleri çok önemlidir. Dudak olmadan özellikle su ve diğer sıvı gıdaların alınması çok zor olacaktır. Ayrıca, pek çok harf ve hecenin dudak olmadan telafuz edilmesi mümkün olmayacaktır.

Ameliyat sonrası yeme içme nasıl olur?

Ameliyat sonrası ilk günlerde hastanın ağız yolu ile beslenmesinde problemler yaşanabilir. Bu nedenle kimi zaman burundan mideye uzanan bir tüp yerleştirilerek beslenme sağlanır. Çoğu kez bu tüp birinci haftada çıkartılmış ve hasta ağız yoluyla beslenebilir bir hale gelmiş olur.

Yara izi kalır mı, ne kadar belli olur?

Dudak Tümörü Ameliyat Sonrası- Prof. Dr. Çetin Vural

Dudak bölgesi oldukça görünür ve göz önünde bulunan bir bölgedir. Tümör çıkartıldıktan sonra yapılan onarım, estetik cerrahi prensiplerine uygun olarak en az iz bırakacak şekilde planlanmaktadır. Ancak kişinin cilt özelliklerine bağlı olarak bir miktar iz kalabilmektedir.

Ameliyat sonrası ağzım küçülür mü?

Dudaklar ağız girişini oluşturan yapılardır. Dudak dokusundan bir miktar çıkartıldığında ağızda bir küçülme olacaktır. Ancak uygulanan onarım yöntemleri ile çoğu kez bu küçülme dikkat çekecek veya hastanın konuşmasını, ağız yolu ile beslenmesini etkileyecek boyutta değildir.

Konuşmamda bir sorun olur mu?

Dudak tümörü ameliyatlarından sonra konuşma belki erken dönemde bir miktar etkilenmektedir. Ancak iyileşme tamamlandıktan sonra, hastaların hemen tamamında konuşma ile ilgili, harflerin ve hecelerin telaffuzu ile ilgili bir sorun olmaz.

Kanser geri gelir mi?

Dudak kanseri, yeterli bir cerrahi yapıldıysa ve özellikle de boyun tedavisi eksik bırakılmadıysa çoğu kez tekrarlamayan, geri gelmeyen bir tümör tipidir. Ancak tekrarlaması durumunda da bu herşeyin bittiği anlamına gelmez, kapsamlı bir tedavi ile hastanın hastalığını geride bırakması kuvvetle muhtemeldir.

Ne sıklıkta ve ne kadar süre ile kontrole gelmem gerekli?

Baş boyun bölgesindeki tümör ameliyatlarından sonra hastalar başlarda 3 ayda bir, ilerleyen yıllarda 6 ayda bir kontrollere çağırılırlar. Bu kontrol süreci 5 yıl kadar sürdürülür. Kontrollerde dudak bölgesinde, boyun bölgesinde tümörün tekrar edip etmediği muayene ve ultrason ve tomografi gibi radyolojik yöntemlerle araştılır.

İlgili Sayfalar