Hipofarenkste Skuamoz Hücreli Karsinom

Hipofarenkste Skuamoz Hücreli Karsinom - Prof. Dr. Çetin Vural Hipofarenkste Skuamoz Hücreli Karsinom - Prof. Dr. Çetin Vural Hipofarenkste Skuamoz Hücreli Karsinom - Prof. Dr. Çetin Vural

Altmış altı yaşında erkek hasta uzunca bir süredir boğaz sağ tarafta ağrı ve takılma hissinden yakınıyordu. Hastamız dört buçuk yıl önce sol vokal kord (ses teli) kanseri nedeniyle radyoterapi görmüştü. Yapılan muayenelerde gırtlağın sağ komşuluğunda, sağ priform sinüs olarak adlandırılan bölgede şüpheli bir alan izlendi. Bu bölgeden alınan biyopsi sonucunun Skuamoz Hücreli Kanser olarak raporlanması üzerine hasta pek çok uzmanlık dalından hekimin katıldığı tümör konseyinde tartışıldı ve ameliyatla tedavi edilmesi kararı verildi.

Hastaya iki taraflı boyun diseksiyonu, total larenjektomi, parsiyel farenjektomi ve pektoral major kas deri flebi ile onarım ameliyatı yapıldı.

Ameliyat sonrası dönemi olağan geçen hasta 14. gün taburcu edildi. Hastadan çıkartılan dokuların histopatolojik incelemesinde sağ priform sinüs bölgesinde Skuamoz Hücreli Karsinom odağı izleniyordu. Boyunun 2 tarafından çıkartılan toplam 64 adet lenf nodunun hiç birinde metastaz saptanmamıştı. Bu bulgularla tekrar tümör konseyine çıkartılan hasta için ilave tedaviye gerek yok kararı çıktı ve hasta takibe alındı.