Sol Parotis Bez Derin Lobda Yüksek Derece Mukoepidermoid Karsinoma

Sol Parotis Bez Derin Lobda Yüksek Derece Mukoepidermoid Karsinoma - Prof. Dr. Çetin Vural

Sol Parotis Bez Derin Lobda Yüksek Derece Mukoepidermoid Karsinoma - Prof. Dr. Çetin Vural

Elli altı yaşında erkek hasta sol kulak altında 3 ay önce fark ettiği şişlik nedeniyle başvurdu. Yaşadığı şehirde MR inceleme yapılmış ve sol parotis bez derin kısmında 22×19 mm boyutta kitle saptanmış. Ardından iğne biyopsisi yapılmış ve iyi veya kötü huylu ayırımının yapılamadığı belirtilmiş.

Hasta bu bulgularla sinir monitör cihazı kullanılarak ameliyata alındı ve önce parotis bezinin yüzeysel kısmının orta bölümü çıkartıldı. Ardından Fasiyal (yüz) sinirin 2 ana dalının arasında, derine yerleşmiş tümör sinirler korunarak çıkartıldı. Ameliyat yerinde çukurluk kalmaması için karınmdan alınan bir miktar yağ dokusu sahaya konuldu.

Ameliyat sonrası yüz orta kısımda zor farkedilen ve günler içinde tamamen düzelmesi beklenen güçsüzlük dışında sorun olmadı. İkinci gün taburcu edilen hastadan çıkartılan kitlenin histopatolojik inceleme sonucu “Az Diferansiye (yüksek derece) Mukoepidermoid Karsinoma” olarak raporlandı.

Hastamızın durumu Tümör Konseyi’nde tartışıldı ve tümörün saldırgan doğasından dolayı ameliyata ilave radyoterapiye gerek duyuldu. Hastamız bir radyasyon onkolojisi bölümüne başvurması önerilerek takibe alındı.