Sağ Parotis Tükürük Bezi Derin Lobda Karsinoma Ex Pleomorfik Adenoma

Sağ Parotis Tükürük Bezi Derin Lobda Karsinoma Ex Pleomorfik Adenoma - Prof. Dr. Çetin Vural Sağ Parotis Tükürük Bezi Derin Lobda Karsinoma Ex Pleomorfik Adenoma - Prof. Dr. Çetin Vural Sağ Parotis Tükürük Bezi Derin Lobda Karsinoma Ex Pleomorfik Adenoma - Prof. Dr. Çetin Vural

Elli yaşında erkek hastamız sağ kulak altında 3 hafta kadar önce fark ettiği kitle nedeniyle başvurdu. Yapılan incelemelerde sağ parotis tükürük bezi derin lobda 2,5×1,7 cm boyutlarda kitle saptanması üzerine hastamıza ameliyat önerildi.

Sinir monitör cihazının kullanıldığı bir ameliyat ile total parotidektomi yapılan hastamız ikinci günde sorunsuz halde taburcu edildi.

Çıkartılan kitlenin histopatolojik sonucu düşük derece Mukoepidermoid Karsinom Ex Pleomorfik Adenom (Pleomorfik Adenom zemininde gelişmiş Mukoepidermoid Kanser) olarak raporlandı.

Hastamız ek tedavi gerekliliği açısından tümör konseyinde tartışıldı ve radyoterapi, kemoterapi gibi ilave tedaviye ihtiyaç olmadığına karar verildi. Aralıklı kontroller ile takip programına alındı.