Sol Parotis Tükürük Bezinde Reaktif (Büyümüş) Lenf Bezleri

Sol Parotis Tükürük Bezinde Reaktif (Büyümüş) Lenf Bezleri - Prof. Dr. Çetin Vural Sol Parotis Tükürük Bezinde Reaktif (Büyümüş) Lenf Bezleri - Prof. Dr. Çetin Vural Sol Parotis Tükürük Bezinde Reaktif (Büyümüş) Lenf Bezleri - Prof. Dr. Çetin Vural

Kırk dokuz yaşında erkek hasta sol kulak altında 1,5 yıldır var olan büyümüş lenf bezleri nedeniyle baş vurdu. Hastamız akciğerindeki tümör nedeniyle başka bir merkezde ameliyat ve sonrası tedaviler gördüğü öğrenildi. Bu arada yapılan PET BT görüntülemede sol parotis (kulak önü) tükürük bezinde aktivite tutan kitle görülmüş ve akciğerle ilgili tedavileri tamamlandıktan sonra onun çıkartılması için bir Kulak Burun Boğaz, Baş ve Boyun Cerrahisi uzmanına başvurması önerilmiş. Akciğerdeki hastalığının tedavisi tamamlanan hastamız, doktorlarının önerisi doğrultusunda tükürük bezi kitlesi ameliyatı için başvurdu.

Yapılan radyolojik incelemelerde sol parotis tükürük bezinde 17 mm kadar boyutta kitle saptandı. Hastamıza sinir monitör cihazı kullanılarak ve yüz siniri korunarak yapılan sağ yüzeysel parotidektomi ameliyatı sorunsuz geçti ve hastamız ameliyat sonrası 2. gün taburcu edildi. Çıkartılan kitlenin histopatolojik inceleme sonucu iyi huylu lenf bezesi büyümesi anlamına gelen Reaktif Hiperplazi olarak raporlandı ve hastamız memleketine yolcu edildi.