Sağ Vokal Kordda (Ses Teli) Skuamoz Hücreli Karsinom

Sağ Vokal Kordda (Ses Teli) Skuamoz Hücreli Karsinom - Prof. Dr. Çetin Vural Sağ Vokal Kordda (Ses Teli) Skuamoz Hücreli Karsinom - Prof. Dr. Çetin Vural

Altmış Altı yaşında Avusturya’da yaşayan erkek hasta bir yıldan beri ara ara olan ve son 3 aydır sürekli hal alan ses kısıklığı nedeniyle bize başvurdu. Hastamızın yirmi yaşından beri günde 1 paket sigara tükettiği öğrenildi. Orada sağ ses telinden biyopsi alınmış ve sonuş Yassı Epitel Hücreli Karsinom olarak raporlanmış. Ağız, boğaz, yutak ve gırtlak gibi bölgelerde en sık görülen ve sigara ile doğrudan ilişkili bu tümör için ameliya önerilen hastamız ameliyatı İstanbul’da olmak istemişti.

Hastamıza radyoterapi ve ağız içinden yapılan kapalı ameliyat seçenekleri anlatıldı ve hastamız ameliyatı yeğlemesi üzerine mikroskop kullanılarak yapılan bir kapalı ameliyatla sağ ses teli çıkartıldı. Sonrasında ön, arka, alt sınırlardan kontrol amaçlı biyopsiler alındı. Ameliyathanede yapılan ‘Frozen’ donmuş inceleme ile sınırların temiz olduğu, tümör barındırmadığı ifade edildi. Bunun üzerine ameliyat sonlandırıldı.

Ameliyat sonrası dönemi sorunsuz geçiren hastamızdan çıkartılan sağ ses telinin histopatoloji inceleme sonucu; cerrahi sınırlara uzak 4 mm kadar bir alanda in situ (en erken evre) Skuamoz (Yassı Epitel) Hücreli Kanser saptandığı belirtildi. Sigarayı bırakması hararetle önerilen hastamız periyodik kontrollere çağırılarak taburcu edildi.