Sol Vokal Kord (Ses Teli) Skuamoz Hücreli Kanserinin Laser Cerrahisi ile Tedavisi

Elli üç yaşında erkek hasta bir buçuk ay önce başlayan ses kısıklığı yakınması ile başvurdu. Daha önceden başka bir merkezde görülmüş ve ses telinden biyopsi yapılacağı ve sonuca göre tedavi planlanacağı söylenmiş.

Yirmi yaşından beri günde 2 paket sigara içtiği öğrenilen hastanın muayenesinde sol ses teli üzerinde mukozadan kabarık, kırmızı lezyon gözlendi. Bu bulgularla erken evre ses teli kanserinden şüphelenildi ve anestezi altında ameliyata alındı.

Ameliyat başlangıcında ses telindeki şüpheli lezyondan biyopsi alındı ve ameliyathaneye çağırılan patoloji uzmanına yollandı. Frozen (donmuş) incelemede Skuzmoz Hücreli Karsinom görülmesi üzerine CO2 laser kullanılarak sol ses teli çıkartıldı. Geride kalan dokulardan örnekler alınarak yine frozen incelemeye yollandı. Örneklerin inceleme sonucu negatif (tümör görülmedi) olarak bildirilmesi üzerine tümörün tamamen çıkartıldığından emin olundu ve ameliyata son verildi. Ameliyat sonrası dönemi sorunsuz geçiren hasta ertesi gün taburcu edildi.

Nihai patoloji raporunun da ameliyat sırasındaki raporu doğrular şekilde çıkması üzerine hasta sigarayı kesinlikle bırakması önerilip aralıklı kontrollere çağırılarak takibe alındı.