Sol Vokal Kord (Ses Teli) Skuamoz Hücreli Kanserinin Laser Cerrahisi ile Tedavisi

Sol Vokal Kord (Ses Teli) Skuamoz Hücreli Kanserinin Laser Cerrahisi ile Tedavisi - Prof. Dr. Çetin Vural Sol Vokal Kord (Ses Teli) Skuamoz Hücreli Kanserinin Laser Cerrahisi ile Tedavisi - Prof. Dr. Çetin Vural

Altmış altı yaşında kadın hasta 2 ay kadar önce başlayan ses kısıklığı nedeniyle başvurdu. Hastamızın öyküsünden 30 yıldır düzenli olarak sigara tükettiği anlaşıldı. Hastamızı gören KBB uzmanı meslektaşımız sol ses telinde şüpheli bir görüntü saptaması üzerine bize yönlendirmişti. Hastamıza yapılan muayenede sol ses teli üzerinde belirtildiği gibi şüpheli bir lezyon saptanması üzerine anestezi altında muayene ve biyopsi işlemi uygulandı. Biyopsi sonucu Skuzmoz Hücreli Karsinom olarak raporlandı ve hastamıza laser kordektomi ameliyatı planlandı.

Genel anestezi altında CO2 laser kullanılarak sol ses teli çıkartıldı. Geride kalan dokulardan örnekler alınarak ameliyathanedeki patoloji odasına, frozen (dondurarak) incelemeye yollandı. Örneklerin inceleme sonucu negatif (tümör görülmedi) olarak bildirilmesi üzerine tümörün tamamen çıkartıldığından emin olundu ve ameliyata son verildi.

Ameliyat sonrası dönemi sorunsuz geçiren hasta ertesi gün taburcu edildi. Nihai patoloji raporunun da ameliyat sırasındaki raporu doğrular şekilde çıkması üzerine hasta sigarayı kesinlikle bırakması önerilerek ve aralıklı kontrollere çağırılarak takibe alındı.