Üst Çenede Skuamoz Hücreli Karsinom

Üst çenede Skuamoz Hücreli Karsinom - Prof. Dr. Çetin Vural

Üst çenede Skuamoz Hücreli Karsinom - Prof. Dr. Çetin Vural

Üst çenede Skuamoz Hücreli Karsinom - Prof. Dr. Çetin Vural

Elli dört yaşında erkek hasta üst çene sol tarafta dişlerin etrafında uzun süredir var olan yara nedeniyle başvurdu. Diş hekimleri bir kaç ay süresince çeşitli tedaviler uygulamış, iyileşme olmayınca hasta bir üniversite hastanesine başvurmuş ve orada alınan biyopsi Skuamoz Hücreli Karsinom şeklinde sonuçlanmış. Bunun üzerine bize başvuran hastanın muayenesinde üst çene sol taraf diş etlerinden kaynaklanan ve dişlerin hem ön hem arka tarafına uzanan tümöral kitle görülüyordu.

Hastaya MR ve PET-BT incelemeler yapıldı ve bu incelemelerde üst çene sol tarafta yerleşmiş olan tümöral kitlenin yanı sıra boyun her 2 tarafta şüpheli görünümlü lenf bezeleri saptandı. Hastaya üst çene diş eti tümörü nedeniyle parsiyel maksillektomi (üst çene kemiğinin kısmen çıkartılması), 2 taraflı boyun diseksiyonu (boyundaki lenf bezelerinin çıkartılması) ameliyatları yapıldı. Ameliyat sırasında diş hekimliği bölümünden protez uzmanları üst çenedeki defektin yerine obturator adı verilen geçici protez yerleştirdiler.

Hastamız 6 gün yatışın ardından taburcu edildi. Çıkartılan parçaların histopatolojik incelemesi sonucu çene kemiğini kısmen işgal eden ve sol tarafta boyun lenf bezesine de sıçrayan Skuamoz Hücreli Karsinom olarak raporlandı. Hastamız radyoterapi ve kemoterapi görmek üzere onkoloji merkezine yönlendirildi.