Sağ Parotis Tükürük Bezinde Pleomorfik Adenom

Sağ Parotis Tükürük Bezinde Pleomorfik Adenom - Prof. Dr. Çetin Vural Sağ Parotis Tükürük Bezinde Pleomorfik Adenom - Prof. Dr. Çetin Vural Sağ Parotis Tükürük Bezinde Pleomorfik Adenom - Prof. Dr. Çetin Vural

Otuz yedi yaşında erkek hasta sağ kulak altında 18 yıl kadar önce fark ettiği ve aradan geçen zaman içinde çok büyümüş olan kitle nedeniyle başvurdu. Başka bir merkezde 12 yıl kadar önce yapılan iğne biyopsisi Kronik Sialadenitle (tükürük bezi iltihabı) uyumlu olarak raporlanmış. Hastamıza MR inceleme yapıldı ve sağ parotyis bezinde e 43x33x25 mm boyutlarda, lobüle konturlu kitle saptandı.

Hastamıza sinir monitör cihazı kullanılarak sağ parotidektomi ameliyatı yapıldı ve yüz sinirinin alt dalının arka ve derininde yerleşmiş olan iri kitle, yüz siniri dalları ve kitle kapsülü zarar görmeden çıkartıldı. Ameliyattan alt dudakta günler içinde düzelmesi beklenen hafif güçsüzlük dışında sorunsuz çıkan hasta 2 gün sonra taburcu edildi.

Çıkartılan kitlenin histopatolojik incelemesi sonucu iyi huylu bir tükürük bezi tümörü olan Pleomorfik Adenom olarak raporlandı ve böylece hastamızın tedavisi tamamlanmış oldu.