Sağ Parotis Derin Lobda Pleomorfik Adenom

Sağ Parotis Derin Lobda Pleomorfik Adenom - Prof. Dr. Çetin Vural Sağ Parotis Derin Lobda Pleomorfik Adenom - Prof. Dr. Çetin Vural Sağ Parotis Derin Lobda Pleomorfik Adenom - Prof. Dr. Çetin Vural

Otuz iki yaşında kadın hasta polikliniğimize sağ kulak altında 8 yıldır var olan kitle nedeniyle başvurdu. Radyolojik incelemelerde de sağ parotis tükürük bezinin derin bölümünde 35×22 mm boyutta kitle görülmekteydi. Dış merkezde yapılan iğne biyopsisi sonucu “Benign Neoplazm, Pleomorfik Adenom ile Uyumlu” olarak raporlanmıştı.

Bu bulgularla hastaya sinir monitör cihazı kullanılarak parotidektomi ameliyatı yapıldı ve yüz sinirinin alt dalının derinindeki kitle, sinir dalları ve kitle kapsülü zarar görmeden çıkartıldı. Ameliyattan alt dudakta günler içinde düzelmesi beklenen hafif güçsüzlük dışında sorunsuz çıkan hasta 2 gün sonra taburcu edildi.

Hastamızdan çıkartılan kitlenin histopatolojik incelemesi sonucu iyi huylu bir tükürük bezi tümörü olan Pleomorfik Adenom olarak raporlandı ve böylece tedavi tamamlanmış oldu.